• کلینیک ساختمان پردیس پلتفرم تخصصی رپورتاژآگهی تولیدکنندگان و فعالان صنعت ساختمان ایران
author 09101797990 - 09101797950

آرماتور چیست؟ تفاوت آرماتور و میلگرد در چیست؟

توضیحات

آرماتور چیست؟ تفاوت آرماتور و میلگرد در چیست؟ 

آرماتورها و میلگردها هر دو از جنس فولاد ساخته می‌شوند و در صنعت ساخت‌وساز به‌کار می‌روند. تفاوت آرماتور و میلگرد شامل موارد متعددی است. آرماتورها به‌عنوان فولادهای تقویت‌کننده در سازه‌ها استفاده می‌شوند. طراحی آن‌ها به‌صورتی است که برای مقاومت و انعطاف‌پذیری سازه‌ها به‌منظور مقابله با فشارهای مختلف، کارآمد باشند. این اجزاء معمولاً شکل و تناژ متغیری دارند.

تفاوت آرماتور و میلگردمیلگرد چیست؟

میلگرد نوعی مقطع فولادی ست که در صنعت ساخت‌وساز و مهندسی سازه به‌طور گسترده استفاده می‌شود. این محصولات فلزی به‌شکل میله‌های طولانی با قطرها و اندازه‌های متفاوت تولید می‌شوند. میلگردها جزء اصلی سازه‌های مسلح، پل‌ها، ساختمان‌ها، تونل‌ها و سایر پروژه‌های ساختمانی هستند. میلگردها به‌عنوان مواد اولیه برای تولید آرماتورها و سایر محصولات فولادی استفاده می‌شوند.

آن‌ها می‌توانند شکل‌ها و قطرهای مختلفی داشته باشند و معمولاً به‌صورت کلاف یا میله‌های طولانی تولید خواهند شد. در حقیقت، آرماتورها برای تقویت سازه‌ها با استفاده از خصوصیات مکانیکی‌شان طراحی می‌شوند. درحالی‌که میلگردها به‌عنوان مواداولیه در فرآیند تولید آرماتورها و محصولات فولادی به‌کار می‌روند.

با بررسی تفاوت آرماتور و میلگرد کاربری صحیح این مصالح نیز میسر خواهد شد. از دید مکانیکی، این محصولات به دو نوع اصلی تقسیم می‌شوند:

میلگرد تیره

این محصولات دارای قطر بزرگ‌تری هستند و به‌عنوان آرماتورها در سازه‌ها به‌کار می‌روند. این آرماتورها باعث افزایش مقاومت به تنش و فشار در سازه‌ها می‌شوند.

میلگرد ریز

این محصولات دارای قطر کوچک‌تری هستند و اصولاً برای تقویت بتن مورد استفاده قرار می‌گیرند.

آرماتور چیست؟ تفاوت آرماتور و میلگرد در چیست؟ 

تفاوت آرماتور و میلگرد

استفاده از میلگرد در سازه‌های ساختمانی مزایای قابل‌توجهی دارد که شامل:

مقاومت به تنش و فشار

آن‌ها باعث افزایش مقاومت سازه‌ها در برابر نیروهای حاصل از تنش و فشارهای بیرونی می‌شوند.

انعطاف‌پذیری

انواع مختلف میلگردها با قطرها و خصوصیات متفاوت، امکان طراحی و ساخت سازه‌های گوناگون با انعطاف‌پذیری بیشتر را فراهم می‌کنند.

مقاومت در برابر زلزله

این محصولات باعث افزایش توانایی سازه‌ها در مقاومت در برابر نیروهای زلزله‌ای می‌شوند.

کاهش ترک‌خوردگی

میلگردها باعث کاهش احتمال ترک‌خوردگی و خرابی سازه‌ها در طول زمان خواهند شد.

در بررسی تفاوت‌ آرماتور و میلگرد در حقیقت، میلگردها با توجه به ابعاد، خصوصیات مکانیکی و کاربردهای مختلف، عناصر بسیار مهمی در صنعت ساخت‌وساز و تقویت سازه‌ها هستند. انتخاب مناسب و استفاده صحیح از آن‌ها به‌عنوان اجزای اساسی سازه‌ها، از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

آرماتور چیست؟ تفاوت آرماتور و میلگرد در چیست؟ 

عوامل تاثیرگذار بر قیمت میلگرد

قیمت میلگرد به چندین عامل اساسی بستگی دارد و احتمال دارد در طول زمان تغییر کند. این عوامل شامل موارد زیر می‌شوند:

قیمت فولاد خام

قیمت این محصول به‌طور اصلی به قیمت فولاد خام وابسته است.

نوع

میلگردها به‌گونه‌های مختلفی مانند میلگردهای تیره و میلگردهای ریز دسته‌بندی می‌شوند. هر نوع از این میلگردها خصوصیات مختلفی دارد که می‌تواند تأثیر مستقیم بر قیمت آن داشته باشد.

کیفیت

کیفیت و مشخصات میلگرد، ازجمله مقاومت تسلیم و مقاومت کششی، بر قیمت تأثیر می‌گذارد. میلگردهای باکیفیت بالاتر معمولاً قیمت بالاتری دارند.

قطر

قطر محصول نیز تأثیر بزرگی بر قیمت دارد. معمولا میلگردهای با قطر بزرگ‌تر قیمت بیشتری را به خود اختصاص می‌دهند.

نرخ تبدیل ارز

در بیان تفاوت‌ آرماتور و میلگرد و شرایط آنها در بازار، باید گفت میلگردها در بازارهای جهانی خریداری می‌شوند. چون بیشتر کشورها فولاد را وارد می‌کنند، نرخ تبدیل ارز نیز نقش مهمی در تعیین قیمت دارد.

عوامل بازار

تقاضا و عرضه در بازار نقش کلیدی در تعیین قیمت‌ها ایفا می‌کند. در صورت کاهش تقاضا یا افزایش عرضه، قیمت این محصول ممکن است کاهش یا افزایش یابد.

محل تولید و توزیع

هزینه‌های تولید و حمل‌ونقل به محل مقصد نیز در تعیین قیمت تاثیرگذار هستند. فاصله میان محل تولید و مقصد می‌تواند بر میزان هزینه اثر بگذارد.

تغییرات قوانین و مقررات

تغییرات در مقررات صادرات و واردات، تعرفه‌ها، مالیات‌ها و دیگر مقررات نیز می‌تواند به تغییرات در قیمت‌ها منجر شود.

تغییرات در بازار جهانی

تغییرات در قیمت فولاد و مواد اولیه دیگر در بازارهای جهانی نیز بر قیمت تاثیرگذار هستند.

تکنولوژی تولید

تکنولوژی استفاده‌شده در فرآیند تولید این محصول می‌تواند بر قیمت تاثیرگذار باشد. فرآیندهای پیشرفته‌تر معمولاً هزینه‌های بیشتری دارند.

آرماتور چیست؟ تفاوت آرماتور و میلگرد در چیست؟ 

تفاوت آرماتور و میلگرد

آرماتور چیست؟

آرماتور به‌عنوان یکی از عوامل اساسی و بنیادی در صنعت ساخت‌وساز است که نقش بسیار مهمی در تقویت سازه‌ها و افزایش مقاومت ایفا می‌کند. در سازه‌های بتنی مسلح، آرماتورها درون بتن قرار می‌گیرند و با اتصال محکم به بتن، باعث افزایش مقاومت می‌شود.

آرماتورها با ترکیب فولاد تقویت‌شده با کربن، کروم، نیکل و سایر عناصر آلیاژی ساخته می‌شوند. در فرآیند ساخت و تولید آرماتورها، ابتدا میلگرد باکیفیت انتخاب خواهد شد. سپس به‌وسیله فرآیندهایی مانند بریدن، کشش و خم‌کردن میلگرد به شکل‌ها و اندازه‌های موردنظر تبدیل می‌گردد. خاموت از دیگر اجزای آرماتور جهت افزایش مقاومت برشی است.

با بررسی تفاوت‌ آرماتور و میلگرد مشاهده می‌شود که در واقع آرماتور، شبکه‌ای بافته شده از میلگرد در دو تراز مختلف است که به‌وسیله خاموت‌ها و دیگر اجزای فولادی به یکدیگر متصل می‌شوند. تازه‌ترین پیشرفت‌ها در علم و تکنولوژی مواد باعث بهبود ویژگی‌های آرماتورها می‌شود.

آرماتورهای پیشرفته با ویژگی‌هایی مانند مقاومت بالا نسبت به خوردگی، قابلیت انعطاف‌پذیری و دوام بیشتر، موجب ایجاد سازه‌هایی باکیفیت عمرانی بهتر می‌شوند.

آرماتور چیست؟ تفاوت آرماتور و میلگرد در چیست؟ 

ضوابط آرماتوربندی

آرماتوربندی عملیات مهمی در صنعت ساخت‌وساز است که به اتصال و نصب آرماتورها در داخل بتن مسلح می‌پردازد. هدف اصلی از آرماتوربندی، تقویت سازه‌های بتنی به منظور افزایش مقاومت خواهد بود که در طول زمان بر سازه اعمال می‌شوند.

ضوابط آرماتوربندی مجموعه‌ای از دستورالعمل‌ها، قوانین و مقرراتی هستند که در طراحی، محاسبه و اجرای آرماتورها در سازه‌های بتنی مسلح و فلزی رعایت می‌شوند. این ضوابط با هدف اطمینان از ایمنی، استحکام و کارایی سازه‌ها و پیشگیری از خرابی‌ها و حوادث ناخواسته تعیین‌ شده‌اند. مهم‌ترین اهداف این ضوابط عبارتند از:

 • اطمینان از ایمنی سازه‌ها
 • افزایش مقاومت سازه‌ها
 • کارایی و بهینه‌سازی استفاده از مصالح
 • پیشگیری از خرابی‌های غیرمنتظره
 • ترتیب و نحوه قرارگیری آرماتورها
 • فاصله بین آرماتورها
 • محدودیت‌های انتقال نیرو
 • رعایت قوانین و استانداردها

تفاوت آرماتور و میلگرد

آرماتور چیست؟ تفاوت آرماتور و میلگرد در چیست؟ 

تفاوت آرماتور و میلگرد چیست؟

تفاوت‌ آرماتور و میلگرد در صنعت ساخت‌وساز بسیار مشهود است. در ادامه به چندین تفاوت‌های اساسی بین آرماتور و میلگرد می‌پردازیم.

ماده تشکیل‌دهنده

آرماتورها از فولاد تقویت‌شده تشکیل‌ می‌شوند. این فولاد شامل آهن و کربن با درصدهای مختلفی از عناصر آلیاژی مانند مولیبدن، نیکل و کروم می‌شود. میلگردها نیز از فولاد تشکیل‌ شده‌اند اما معمولاً خالص‌تر و عاری از عناصر آلیاژی هستند.

عملکرد

آرماتورها برای تحمل فشار ناشی از بار سازه و اسکلت ساختمان به‌کار می‌روند. میلگردها علاوه بر استفاده در آرماتور، می‌توانند در فریم‌ها، بندها و دیوارچینی نیز به‌کار روند و نیازی به مقاومت بالا در برابر تنش‌های غیرمعمول نخواهد بود.

مقاومت

آرماتورها دارای مقاومت بیشتری نسبت به میلگردها هستند. با اینکه میلگردها نیز مقاومت قابل‌قبولی دارند، اما در مقایسه با آرماتور به‌طورکلی کمتر مقاوم هستند.

مقاومت در برابر خوردگی

از آنجایی‌که آرماتورها در معرض تماس با مواد مختلف و رطوبت قرار دارند، باید دارای مقاومت مناسب در مقابل خوردگی باشند. برخی از آرماتورها با پوشش‌های مختلفی تولید می‌شوند که برای کاهش خوردگی مناسب خواهد بود. میلگردها نیز باید مقاومت خوبی در برابر خوردگی داشته باشند، اما معمولا مقاومت به خوردگی آن‌ها کمتر از آرماتورها در نظر گرفته می‌شود.

استفاده در سازه‌ها

بررسی تفاوت‌ آرماتور و میلگرد نشان‌دهنده آن است که آرماتورها عمدتا در سازه‌های بتن مسلح و استفاده‌های مشابه به‌کار می‌روند. درحالی‌که میلگردها بیشتر در سازه‌های فلزی و اتصالات فلزی استفاده می‌شوند.

انعطاف‌پذیری

آرماتورها انعطاف‌پذیری کمتری نسبت به میلگردها دارند.

هزینه

اغلب آرماتورها گران‌تر از میلگردها هستند. میلگردها به‌دلیل کاربردهای متنوع‌تری که در صنایع مختلف دارند، از لحاظ هزینه معمولا ارزان‌تر هستند.

آرماتور چیست؟ تفاوت آرماتور و میلگرد در چیست؟ 

اسپیسر آرماتور چیست؟

اسپیسر آرماتور یک عنصر مهم در صنعت ساخت‌وساز است که به‌طور گسترده در فرآیند بتن‌ریزی و نصب آرماتورها در سازه‌های بتنی مورداستفاده قرار می‌گیرد. این عنصر باعث فاصله‌گذاری مناسب بین آرماتورها و سطح بتن در سازه‌ها می‌شود و نقش مهمی در تضمین استحکام، ایمنی و پایداری سازه‌ها ایفا می‌کند. اسپیسر آرماتور از مواد متنوعی ازجمله پلاستیک و فلز تولید می‌شود. مهم‌ترین وظایف و کاربردهای این محصول عبارتند از:

تعیین ارتفاع لایه‌های آرماتوری

با استفاده از اسپیسرها، می‌توان ارتفاع لایه‌های آرماتوری را به‌طور دقیق تعیین کرد. این‌کار از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است؛ زیرا تعیین ارتفاع مناسب لایه‌های آرماتوری باعث توزیع منظم نیروها و تنش‌ها در سازه می‌شود.

جلوگیری از تماس مستقیم با بتن

اسپیسرها از ایجاد تماس مستقیم بین آرماتور و بتن جلوگیری می‌کنند. این امر باعث جلوگیری از انتقال حرارت و رطوبت بین آرماتورها و بتن می‌شود.

کنترل تراکم بتن

اسپیسرها به‌طور موثر در کنترل تراکم بتن در اطراف آرماتورها و میلگردها نقش دارند. این امر باعث تضمین توزیع یکنواخت بتن در محل‌های مختلف سازه می‌شود.

در بیان تفاوت آرماتور و میلگرد باید گفت که آرماتورها با مقاومت بالا در برابر نیرو و بارها، به‌منظور تقویت و افزایش استحکام سازه‌ها استفاده می‌شوند. از سوی دیگر، میلگردها به‌عنوان عناصر سازه‌ای در سازه‌های فلزی یا به‌عنوان مواد اولیه در صنایع مختلف مورداستفاده قرار می‌گیرند. با انتخاب مناسب و استفاده صحیح از آن‌ها، می‌توان کیفیت و عملکرد سازه‌ها را بهبود بخشید و ایمنی و پایداری آن‌ها را تضمین کرد.

تفاوت آرماتور و میلگرد

آرماتور چیست؟ تفاوت آرماتور و میلگرد در چیست؟ 

جمع‌بندی

آرماتور به‌عنوان یک عنصر اساسی در صنعت ساخت‌وساز نقش حیاتی دارد. طراحی، انتخاب مواد، اجرا و نصب آرماتورها باید با رعایت استانداردها و ضوابط مربوطه انجام شود. فناوری‌های پیشرفته در تولید و کاربرد آرماتورها باعث تضمین بهبود عملکرد و پایداری سازه‌ها می‌شود.  تفاوت‌ آرماتور و میلگرد در صنعت ساخت‌وساز به‌وضوح نمایان است.

آرماتور چیست؟ تفاوت آرماتور و میلگرد در چیست؟ 

اهمیت و نقش خاموت در ساختمان‌سازی

به روز شده در سپتامبر 3, 2023 در 10:19 ق.ظ

آدرس

 • شهر: تهران
 • استان / کشور: تهران
 • شهرستان: بازار آهن تهران, بازارآهن شادآباد, تهران
 • کشور: ایران

تماس با مشاور

مدیریت
 • مدیریت
 • 09101797990
 • 02176274005
مشاهده لیست های من

Enquire about this property

بازدید صفحه

نقدی ثبت نشده است ( 0 از 5 )

یک نقد ثبت کنید

جهت بررسی وارد شوید