• کلینیک ساختمان پردیس جامع ترین مرجع اینترنتی خدمات طراحی ، مهندسی ، فروش ملزومات ، اجرا و پیمانکاری از زمان خرید زمین و دریافت جوازساخت تا اتمام عملیات اجرائی ساختمان و رپورتاژآگهی
author پشتیبانی و خدمات :09101797990
  • توضیحات
  • آدرس

توضیحات

تفاوت فسخ و انفساخ – انفساخ چیست؟ – تفاسخ چیست – مشاور حقوقی قرارداد

تفاوت فسخ و انفساخ در چیست؟

فسخ، انفساخ و تفاسخ از جمله موارد قانونی است که برای ابطال یک قرارداد و پایان انجام تعهدات ناشی از این قرارداد، استفاده می‌شود. این اصطلاحات قانونی از نظر لغوی بسیار به یکدیگر شبیه هستند، لذا برای داشتن قراردادی مطمئن و جلوگیری از پشیمانی بعد از انجام قرارداد بهتر است به تفاوت آنها آگاه باشیم. در ادامه با بیان توضیحاتی در رابطه با این الفاظ سعی در بیان تفاوت فسخ و انفساخ و نیز تفاوت آن‌ها با تفاسخ داریم. بعد از انجام معامله و یا عقد قرارداد ممکن است مسائل و یا مشکلاتی برای طرفین قرارداد رخ دهد که فرد صلاح بداند قرارداد را با توجه به شرایط جدید پیش آمده منحل کند. این انحلال قرارداد در شرایطی مختلفی رخ می‌دهد. ممکن است انحلال به صورت یک طرفه و از جانب تنها یکی از طرفین معامله درخواست شود و یا هر دو طرف راضی به این انحلال باشند. گاهی نیز قانون به صورت مستقیم و بدون دخالت افراد حکم به انحلال قرارداد می‌دهد. حال برای درک بهتر تفاوت فسخ و انفساخ و تفاسخ و در واقع تفاوت شرایط انحلال قرارداد به تعاریف این اصطلاحات اشاره می‌کنیم.

فسخ چیست؟

تفاوت فسخ و انفساخ – انفساخ چیست؟ – تفاسخ چیست – مشاور حقوقی قرارداد
فسخ در واقع به معنی زایل کردن است. زمانی که صحبت از فسخ قرارداد به میان باشد، منظور باطل شدن همه تعهداتی است که موجب نوشتن قرارداد مابین طرفین، هر طرف موظف به انجام آن‌ها بود. فسخ ممکن است بر اساس شرایطی اتفاق بیافتد که از قبل در متن قرارداد به آن اشاره شده است و طرفین شروطی را برای فسخ قرارداد در متن قرار داده باشند. گاهی نیز فسخ ممکن است از طریق حکم مستقیم قانون رخ دهد. در شرایطی که یکی از طرفین قرارداد در روند اجرای تعهدات متضرر می‌شود، قانون برای جلوگیری از وارد شدن ضرر ناخواسته به افراد موادی را بیان می‌کند که بر طبق این موارد قرارداد فسخ و از رسیدن ضرر به افراد جلوگیری می‌شود. این موارد عبارتند از : ۱. خیار مجلس ۲. خیار حیوان ۳. خیار شرط ۴. خیار تأخیر ثمن ۵. خیار رؤیت و تخلف وصف ۶. خیار غبن ۷. خیار عیب ۸. خیار تدلیس ۹. خیار تبعض صفقه ۱۰. خیار تخلف شرط

( خیار به معنی حق فسخ قرارداد است.)

تفاوت فسخ و انفساخ – انفساخ چیست؟ – تفاسخ چیست – مشاور حقوقی قرارداد
همچنین لازم به ذکر است که فسخ قرارداد مربوط به آینده است یعنی همه حقوق ناشی از فسخ قرارداد از لحظه فسخ قرارداد به فرد تعلق می‌گیرد و به گذشته آن مربوط نمی‌شود.
فسخ تنها یکی از حالت‌های انحلال قرارداد می‌باشد. در ادامه برای بیان تفاوت فسخ و انفساخ و تفاسخ به تعریف موارد دیگر می‌پردازیم.

تفاسخ چیست؟

تفاوت فسخ و انفساخ – انفساخ چیست؟ – تفاسخ چیست – مشاور حقوقی قرارداد
تفاسخ و یا همان اقاله به معنی برهم زدن معامله می‌باشد. عقود ممکن است لازم و یا جایز باشند. عقود لازم عقودی هستند که لازم الاجرا بوده و طرفین امکان فسخ آن را ندارند. اما در عقود جایز طرفین هر زمان که لازم بدانند می‌توانند به ادامه قرارداد خاتمه دهند. تفاسخ برای عقود لازم قابل اجرا است و در واقع توافق صورت گرفته بین طرفین است برای بر هم زدن معامله.

انفساخ چیست؟

تفاوت فسخ و انفساخ – انفساخ چیست؟ – تفاسخ چیست – مشاور حقوقی قرارداد
انفساخ زمانی رخ می‌دهد که قرارداد به‌صورت خود به خود باطل شود، که این اصلی‌ترین تفاوت فسخ و انفساخ است. انفساخ نیز ممکن است براساس شروطی که از قبل در متن قرارداد مشخص شده اتفاق بیافتد و یا با حکم مستقیم قانون. گاهی نیز انفساخ ممکن است بدون رضایت طرفین قرارداد صورت گیرد.

انفساخ در چه صورت رخ می‌دهد؟

تفاوت فسخ و انفساخ – انفساخ چیست؟ – تفاسخ چیست – مشاور حقوقی قرارداد
همانطور که گفته شد ممکن است طرفین قرارداد در زمان تنظیم متن قرارداد، شرایطی را برای انحلال قرارداد مشخص کنند برای مثال در قراردادهای اجاره بیان می‌شود که قرارداد به مدت یکسال زمان دارد و بعد از به صورت خود به خود منحل می‌شود.
انفساخ گاهی ناشی از حکم مستقیم قانون می‌باشد. برای مثال طبق ماده ۳۸۷ قانون مدنی ” اگر مبیع قبل از تسلیم بدون تقصیر و اهمال از طرف بایع تلف شود، بیع منفسخ و ثمن باید به مشتری مسترد گردد، مگر اینکه بایع برای تسلیم به حاکم یا قائم مقام او رجوع نموده باشد، که در اینصورت تلف از مال مشتری خواهد بود.
طبق قانون همه قراردادهای جایز، در صورتی که یکی از طرفین قرارداد فوت کند و یا به حکم قانون محجور شناخته شود، فسخ می‌شوند.

تفاوت فسخ و انفساخ – انفساخ چیست؟ – تفاسخ چیست – مشاور حقوقی قرارداد
گاهی ممکن است یکی از طرفین قرارداد با وجود حکم قانونی مبنی بر ابطال قرارداد، از قبول انحلال آن خودداری کند. در اینصورت طرف مقابل مجبور به طرح دعوی برای گرفتن حقوق قانونی خود می‌باشد و به اصطلاح انفساخ به صورت قهری اتفاق افتاده است.

تفاوت فسخ و انفساخ - انفساخ چیست؟ - تفاسخ چیست - مشاور حقوقی قرارداد
موسسه ی حقوقی عدالت کهن اهورا با توجه به مطالب فوق الذکر، تمام آیتم های لازم برای استخدام یک وکیل خوب را دارا است و مهم ترین ویژگی موسسه حقوقی عدالت کهن اهورا روی آوردن به تخصص گرایی هر وکیل است که وکلا برای ادامه فعالیت موظفند که صرفا در دو یا سه زمینه تخصصی خود فعالیت داشته باشند تا شما با آسودگی خاطر بتوانید مشکلات حقوقی خود را به وکلای این موسسه بسپارید.
برای دریافت مشاوره حقوقی آنلاین ، از طریق پنجره واتساپ درج شده در صفحه سوالات خود رامطرح کنید . کارشناسان موسسه حقوقی عدالت کهن اهورا نیز آماده اند تا با ارائه خدماتی در زمینه مشاوره حقوقی تلفنی به سوالات شما عزیزان پیرامون مسائل حقوقی شما را پاسخ دهند .

مال مشاع چیست؟

موسسه حقوقی عدالت کهن اهورا / وکیل پایه یک دادگستری ملکی – حقوقی – کیفری

وکیل دادگستری

رپورتاژهای منتشرشده

تفاوت فسخ و انفساخ – انفساخ چیست؟ – تفاسخ چیست – مشاور حقوقی قرارداد

آدرس

  • شهر: تهران, شهرپردیس, فلکه اول صادقیه
  • استان / کشور: بلوارفردوس شرق, تهران, تهران پردیس, تهران منطقه5, موسسه حقوقی عدالت کهن اهورا
  • شهرستان: 02144027652, آریاشهر, پردیس, وکیل پایه یک دادگستری غرب تهران
  • کشور: ایران

نقدی ثبت نشده است ( 0 از 5 )

یک نقد ثبت کنید

جهت بررسی وارد شوید
مال مشاع چیست؟ - اسباب اشاعه و مالکیت مشاع - معنی مزج - وکیل و مشاورحقوقی ملکی

ملک قبلی

مال مشاع چیست؟

ملک بعدی

خیانت زوجه و مهریه

خیانت زوجه و مهریه - مهریه زن خیانتکار چگونه است - مشاوره با وکیل برای مهریه زوجه