• کلینیک ساختمان پردیس جامع ترین مرجع اینترنتی خدمات طراحی ، مهندسی ، فروش ملزومات ، اجرا و پیمانکاری از زمان خرید زمین و دریافت جوازساخت تا اتمام عملیات اجرائی ساختمان و رپورتاژآگهی
author پشتیبانی و خدمات :09101797990

همه چیز در مورد تیرآهن

توضیحات

پوشش ضد خوردگی  – تیرآهن IPE – تیرآهن INP – تیرآهن هاش – تیرآهن لانه زنبوری
تیرآهن یکی از پرمصرف‌ترین مصالح ساختمانی و صنعتی است که وظیفه‌ی آن تحمل فشار باری است که سایر مصالح به ساختمان وارد می‌کنند و در حقیقت اسکلت هر ساختمانی را تشکیل داده و سایر مصالح برروی این اسکلت سوار می‌شوند. تیرآهن از نظر ظاهری به دو صورت (I) شکل و (H) شکل تولید می‌شود که قسمت اصلی و بدنه‌ی آن «جان» و لبه‌های بیرون زده از آن را «بال» می‌نامند. در ادامه، اطلاعات لازم در مورد تیرآهن را به طور کامل در اختیار شما خواهیم گذاشت.

پوشش ضد خوردگی  - تیرآهن IPE - تیرآهن INP - تیرآهن هاش - تیرآهن لانه زنبوری

معرفی انواع تیرآهن

پوشش ضد خوردگی  – تیرآهن IPE – تیرآهن INP – تیرآهن هاش – تیرآهن لانه زنبوری
تیرآهن از نظر تنوع دارای انواع مختلفی است و هرکدام از آنها براساس فاکتورهای مختلفی از جمله طرح ساختمان، متراژ بنا، تعداد طبقات و مواردی از این قبیل، مورد مصرف جداگانه‌ای در امور ساختمانی و صنعتی دارند. به منظور آشنایی بیشتر شما، در ادامه‌ی مقاله انواع مختلف تیرآهن را معرفی کرده و ویژگی‌های هرکدام را ذکر خواهیم کرد.

1. تیرآهن IPE

به تیرآهن IPE تیرآهن معمولی نیز گفته می‌شود. شکل ظاهری این تیرآهن شبیه حرف (I) انگلیسی است، یعنی یک «جان» و دو «بال» در دو لبه‌ی آن. یکی از ویژگی‌های این نوع تیرآهن، یک‌اندازه بودن «بال» در قسمت ابتدایی و انتهایی تیرآهن است. ضمن اینکه ضخامت تیرآهن IPE در همه جای آن نیز ثابت و یکسان است. تیرآهن‌های IPE که در ایران تولید می‌شوند، همچون سایر مقاطع فولادی تابع استانداردهای اروپا هستند و جزو پرفروش‌ترین و پرطرفدارترین انواع تیرآهن محسوب می‌شوند.

2. تیرآهن INP

تیرآهن INP نیز مانند تیرآهن IPE شبیه حرف (I) انگلیسی است. از آنجایی که این دو نوع تیرآهن شباهت بسیار زیادی به یکدیگر دارند، برای اینکه تفاوت بین آنها را تشخیص دهید لازم است که دقت بیشتری به خرج دهید. تنها تفاوت بین این دو نوع این است که هرچه «بال» تیرآهن از «جان» تیرآهن بیشتر فاصله می‌گیرد، ضخامت آن نیز کمتر می‌شود. لازم به ذکر است که تیرآهن INP براساس استاندارد دوکشور روسیه و چین تولید می‌شود.

3. تیرآهن هاش

پوشش ضد خوردگی  – تیرآهن IPE – تیرآهن INP – تیرآهن هاش – تیرآهن لانه زنبوری
شکل ظاهری تیرآهن هاش شبیه حرف (H) انگلیسی است. از آنجایی که طول «بال» این نوع تیرآهن بیشتر از تیرآهن IPE و INP است، به آن تیرآهن بال پهن نیز گفته می‌شود. تیرآهن هاش مقاومت بسیار بیشتری در مقابل فشارهای وارد شده دارد، از این رو بیشتر در صنایع و از جمله کشتی‌سازی و اسکله مورد استفاده قرار می‌گیرد. تیرآهن هاش در دو مدل هاش سبک (HE-A) و هاش سنگین (HE-B) تولید می‌شود. تفاوت این دو مدل در این است که هاش سنگین ضخامت بیشتری نسبت به هاش سبک دارد و در نتیجه از مقاومت بیشتری نیز برخوردار است.

4. تیرآهن لانه زنبوری

از آنجایی که بر روی «جان» این نوع تیرآهن سوارخ‌هایی چندضلعی مانند کندوی زنبور وجود دارد، به آن تیرآهن لانه زنبوری گفته می‌شود. هرچند به تیرآهن شبکه نیز مشهور است. تیرآهن لانه زنبوری اولین بار توسط شخصی به نام هورتن ابداع شد.

پوشش ضد خوردگی  - تیرآهن IPE - تیرآهن INP - تیرآهن هاش - تیرآهن لانه زنبوری

مزایای استفاده از تیرآهن

از جمله مزایای استفاده از تیرآهن می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:
با سرعت بالایی نصب می‌شود
در ارتفاعات بالا قابل استفاده است
پس از پایان ساخت سازه فلزی، باز هم امکان توسعه وجود دارد
مورد استفاده در سازه‌های فلزی به منظور متصل کردن قطعات

روش تولید تیرآهن

تولید تیرآهن با استفاده از روش نورد گرم انجام می‌گیرد. در ابتدا شمش آهن درون کوره‌های مخصوص حرارت داده می‌شود تا در حد نرم شدن ذوب شود. سپس شمش نرم شده را آنقدر از میان غلتک‌های مخصوص می‌گذرانند تا مقطع آن کم شده و طول آن افزایش یابد. در انتها، با گذراندن آن از نورد میانی و انتهایی، تیرآهن شکل گرفته و در اندازه‌های موردنظر برش داده می‌شود.

موارد مصرف تیرآهن

پوشش ضد خوردگی  – تیرآهن IPE – تیرآهن INP – تیرآهن هاش – تیرآهن لانه زنبوری
تیرآهن را می‌توان در موارد زیر استفاده کرد:
ستون اسکلت فلزی ساختمان (اصلی‌ترین مورد استفاده)
تیرهای اصلی بنا (تیرآهن‌ها به ستون‌ها وصل شده و تیرک میانه هر طبقه را حفظ می‌کنند)
کفی ستونی و سقف‌ها
به منظور ساخت خرپا، سقف سوله و انبار

معایب تیرآهن

استفاده از تیرآهن معایبی نیز دارد. از جمله معایب تیرآهن می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:
آسیب‌پذیری در دمای بالا: هرچه دمای محیط افزایش یابد، به همان میزان نیز استحکام ساختمان کمتر می‌شود. در این صورت امکان برهم خوردن تعادل ساختمان وجود دارد.
آسیب‌دیدگی در گذر زمان: با گذشت زمان و در مواجهه با آب‌وهوا، قطعات فلزی که در سازه استفاده شده است تغییر حالت داده و آسیب خواهند دید. بنابراین، نیاز به تعمیرات و نگهداری داشته و در نتیجه باعث بالا رفتن هزینه‌ها خواهد شد. (با پوشش ضد خوردگی زینک فلیک می توان عمر تیرآهن را افزایش داد)

مشکل اتصال قطعات: در حالت معمول، اتصالات فلزی باید با پیچ انجام شود. اما از آنجایی که در کشور ما به جای پیج از جوش دادن برای این کار استفاده می‌شود، در صورتی که فرد جوشکار از تجربه‌ی کافی برخوردار نباشد می‌تواند باعث بروز مشکلاتی برای سازه شود.

منبع این مطلب : انواع تیرآهن + معایب و مزایا

پوشش ضد خوردگی  – تیرآهن IPE – تیرآهن INP – تیرآهن هاش – تیرآهن لانه زنبوری

بهترین کفپوش برای کارگاه های تولیدی و صنایع را بشناسیم

بهترین کفپوش برای کارگاه های تولیدی و صنایع را بشناسیم

به روز شده در دی 4, 1400 در 7:14 ق.ظ

آدرس

  • شهر: تهران
  • استان / کشور: تهران, تهران پردیس
  • کشور: ایران

تماس با مشاور

مدیریت
  • مدیریت
  • 09101797990
  • 02176274005
مشاهده لیست های من

Enquire about this property

نقدی ثبت نشده است ( 0 از 5 )

یک نقد ثبت کنید

جهت بررسی وارد شوید