• کلینیک ساختمان پردیس پلتفرم تخصصی رپورتاژآگهی تولیدکنندگان و فعالان صنعت ساختمان ایران
author 60 - 09101797990

اجرای سنگ فرش ویلا / سنگ فرش باغ / اجرای محوطه سازی باغ / سنگ فرش ویلا

اجرای سنگ فرش باغ و خانه ویلایی و بالکن آپارتمان تراسه

از صفر تا صد + چند نمونه متداول

اجرای سنگ فرش ویلا / سنگ فرش باغ / اجرای محوطه سازی باغ / سنگ فرش ویلا

 

اجرای سنگ فرش باغ یکی از اجزاء مهم دکوراسیون فضای باز است که با استفاده از متریال ساختمانی زیادی در فضای سبز باغ و ویلا قابل اجرا هستند. حتماً در تصاویر و ویدئوها با صحنه یک پیاده روی سنگی، آجری و سنگ ریزه‌ای در یک مسیر چمنی مواجه شده‌اید.

مراحل اجرای سنگ فرش باغ چیست؟

اجرای سنگ فرش باغ مانند هر عملیات ساختمانی دیگری نیاز به زیرسازی و آماده سازی محل اجرای آن دارد. به ‌طورکلی برای اجرای این سازه مراحلی مانند زیرسازی، صاف کردن و علف زدایی و اجرای کف نیاز است که در زیر به صورت مختصر به آن‌ها پرداخته شده است.

اجرای سنگ فرش ویلا / سنگ فرش باغ / اجرای محوطه سازی باغ / سنگ فرش ویلا

زیرسازی سنگ فرش باغ

زیرسازی برای اجرای سنگ فرش باغ شامل برداشتن قلوه‌ها، ریشه‌ها، گیاهان و هر مانعی بر سر راه پیاده رو است. در این راه به کلنگ، بیل و شن‌کش نیاز دارید. ابتدا علف، گیاهان، ریشه گیاهان، قلوه‌سنگ‌ها و موانع قابل جابجایی را با استفاده از کلنگ از جا کنده و جای آن را با خاک پر می‌کنید. بهتر است قلوه‌های درشت را از مسیر خالی کنید و خاک آن را با توجه به دانه بندی مناسب، پر کنید. در ادامه با استفاده از بیل جاهای خالی را با خاک پر کنید و با استفاده از شن‌کش مسیر را هموار کنید.

 

پیشگیری از رشد گیاهان

پس از هموار کردن مسیری که قرار است سنگ فرش شود، باید برای جلوگیری از رشد گیاهان در آن مسیر، تمهیداتی صورت گیرد. معمولاً برای این کار از آهک پاشی استفاده می‌شود. آهک مانع رشد گیاهان می‌شود و به همین دلیل بسیاری برای این منظور از آهک استفاده می‌کنند؛ اما این امر ممکن است به مرور زمان با مخلوط شدن آهک در خاک، تأثیرش از بین رود و یا کم شود و گیاهان هرز دوباره شروع به رشد کنند. ورق‌هایی هم وجود دارند که به منظور جلوگیری از رشد گیاهان در پی ساختمان‌ها و یا پیاده روهای این چنینی استفاده می‌شوند. استفاده از آن‌ها نیز می‌تواند مفید باشد.

اجرای سنگ فرش ویلا / سنگ فرش باغ / اجرای محوطه سازی باغ / سنگ فرش ویلا

تعیین محدوده

پس از آهک پاشی با استفاده از آجر محدوده‌ای برای پیاده رو تعیین کنید تا در مرحله بعد که کف اجرا می‌شود، ملات و سیمان به زمین‌های اطراف نفوذ نکنند. معمولاً این کار با استفاده از آجرهای بازیافتی و یا سنگ‌ها انجام می‌شود. اگر از آجر استفاده می‌کنید بهتر است آن‌ها را در طول و عرض کم در دورتادور محدوده اجرای سنگ فرش باغ قرار دهید. پس از آجر چینی درون محدوده را با شن یا خاک پر کنید و سپس بکوبید و بیرون محدوده را نیز با خاک اطراف سنگ فرش پر کنید و با استفاده از شن‌کش آن را هموار کنید.

اجرای سنگ فرش

مرحله آخر، اجرای سنگ فرش است. در گذشته سنگ فرش‌ها با استفاده از ملات سیمان و ماسه اجرا می‌شدند. امروزه با تغییر در نوع سنگ فرش‌ها، شیوه اجرای آن‌ها نیز متفاوت است. امروزه برای اجرای سنگ فرش‌های موزاییکی با ضخامت زیاد معمولاً از ملات استفاده نمی‌شود. در اجرای اینگونه سنگ فرش‌ها که در پیاده روهای معابر عمومی رواج پیدا کرده کرد. پس از کوبیدن و هموار کردن سطح زیر پیاده رو، سنگ فرش‌ها را به صورت دلخواه چیده و با استفاده از چکش آن‌ها را در کنار هم تراز می‌کنند سپس برای پر کردن فضای بین آن‌ها از ماسه بادی استفاده می‌کنند. دلیل این امر دسترسی راحت‌تر و با هزینه کمتر به تأسیسات زیر پیاده روها است.

 

چند نمونه اجرای سنگ فرش باغ متداول

در قسمت بالا به چگونگی اجرای سنگ فرش باغ موزاییکی پرداخته شد. البته سنگ فرش‌ها انواع مختلفی دارند و هر کدام نیز به شیوه خود اجرا می‌شوند. در ادامه به ارائه چند نمونه سنگ فرش باغی پرداخته شده است.

اجرای سنگ فرش ویلا / سنگ فرش باغ / اجرای محوطه سازی باغ / سنگ فرش ویلا

سنگ فرش بتن در جا

بتن، یک متریال استاندارد و ارزان است که راحتی در اجرا و نگهداری آن دلیل رواج آن است. روش‌های زیادی برای ایجاد طرح، الگو، بافت و رنگ در سنگفرش‌های اجرا شده به وسیله بتن وجود دارد. سنگ فرش بتنی قالبی نیز از جمله روش‌های اجرای جدید آن است.

سنگ فرش بتن پیش ساخته

این سنگ فرش را به کسانی پیشنهاد می‌کنیم که به دنبال ایجاد یک ظاهر متفاوت هستند، اما از طرفی نیز میزان هزینه برای آنان نیز یک فاکتور محسوب می‌شود.

 

سنگ فرش آجر

آجر از جمله مصالح ساختمانی کلاسیک است. زنگار مایل به قرمز به محوطه حس گرما می‌دهد. مزیت آجر در این است که خیلی خوب با دیگر متریال هماهنگ می‌شود. اجرای سنگ فرش باغ با استفاده از آجر برای انواع آب و هوا مناسب است و زیبایی منحصر به فردی دارد.

سنگ فرش سنگ آهک

سنگ آهک، عموماً در رنگ‌های سفید، سفید متمایل به کرم و سفید متمایل به خاکستری یافت می‌شود. رنگ روشن این سنگ، آن را به گزینه‌ای مناسب برای اقلیم‌های گرم تبدیل کرده است، زیرا رنگ‌های روشن، منعکس کننده نور هستند. سنگ آهک می‌تواند به بخش‌های سایه‌دار نیز روشنایی خوبی دهد.

 

سنگ فرش تراورتن

تراورتن، سنگی سخت‌تر و با نفوذپذیری کمتر نسبت به سنگ آهک است. این موضوع سبب می‌شود نگهداری از این سنگ، راحت‌تر باشد. با توجه به نفوذپذیری کمتر این سنگ برای اجرا در مسیرهایی که به آب منتهی می‌شود مانند اطراف استخر بسیار مناسب است.

اجرای سنگ فرش ویلا / سنگ فرش باغ / اجرای محوطه سازی باغ / سنگ فرش ویلا

سنگ فرش کاشی یا آجر لعاب‌دار

کاشی و آجر لعاب‌دار از جمله سنگ فرش‌های با قدمت در حیاط خانه‌های ایرانیان است و زیبایی خاصی دارد. این متریال به دلیل رنگ‌هایی غنی و روشنی که دارد، برای اقلیم‌های گرم، گزینه مناسبی است.

 

سنگ فرش گرانیت

گرانیت، سنگی گران قیمت است، ولی به خاطر دوام و عمر بالایی که دارد، ارزش هزینه کردن دارد. اگر هزینه این سنگ فرش مسئله نیست، استفاده از آن به دلیل زیبایی منحصر به فرد و دوام فوق‌العاده این گزینه برای اجرای سنگ فرش باغ پیشنهاد می‌شود.

 

سنگ فرش سنگ لوح

سنگ لوح سنگی است که می‌توان آن را در طیف وسیعی از رنگ‌های زرد، سبز، قرمز، قهوه‌ای، آبی، خاکستری، کرم، نارنجی و … پیدا کرد. این سنگ در برابر شرایط اقلیم‌های سرد و گرم مقاومت خوبی دارد و برای همه آب و هوایی مناسب است. از طرفی نسبت به بقیه سنگ‌ها قیمت مناسب‌تری دارد.

اجرای سنگ فرش ویلا / سنگ فرش باغ / اجرای محوطه سازی باغ / سنگ فرش ویلا

 

طراحی سنگ فرش باغ

علاوه بر استفاده از متریال مختلف در اجرای سنگ فرش باغ، طرح و الگویی که این سنگ فرش با توجه به آن اجرا می‌شود نیز بسیار مهم است. در ادامه به چند طرح اجرای سنگ فرش باغ و نوع سنگ فرشی که در آن استفاده می‌شود اشاره شده است.

 

طراحی منحنی

طراحی الگوی منحنی برای اجرای سنگ فرش باغ با وسعت زیاد پیشنهاد می‌شود. این طراحی فضای زیادی طلب می‌کند و از طرف دیگر هم باعث کوچک‌تر نشان دادن فضا می‌شود. از طراحی منحنی به صورتی پیاده روهای مارپیچ و میدان‌های کوچک برای ساخت آلاچیق و آبنما‌ استفاده می‌شود.

 

طراحی زاویه‌دار

طراحی زاویه‌دار برای سنگ فرش باغ‌های کلاسیک اروپایی و سنتی ایرانی کاربرد زیادی دارد. از طرفی هم تقارن در این نوع طراحی سنگ فرش نقش اساسی دارد. افرادی که به نظم اهمیت می‌دهند و ترجیح آن‌ها استفاده از دکوراسیون کلاسیک است بهتر است از الگوهای اجرای سنگ فرش باغ زاویه‌دار استفاده کنند. در دو عنوان بالا به طراحی کلی پیاده رو اشاره شد و در ادامه به نوع چینش قطعات سنگ فرش در این طرح‌ها اشاره شده است که نظر شما را به آن جلب می‌کنم.

 

الگوی بافت‌دار

در این الگو به مانند الگوهای بافتنی، رج‌های افقی و عمودی وجود دارند و به همین خاطر، این الگو می‌تواند جلوه‌ای عمیق و سه بعدی در سنگ فرش ایجاد کند.

 

الگوی راسته چین

این الگو رایج‌ترین و ساده‌ترین الگوی سنگ فرش است. در این الگو، فاصله بین لایه‌ها باید کوچک باشد. این الگو برای فضاهای کوچک خوب است و باعث می‌شود محوطه مورد نظر، بزرگ‌تر جلوه کند.

اجرای سنگ فرش ویلا / سنگ فرش باغ / اجرای محوطه سازی باغ / سنگ فرش ویلا

الگوی شطرنجی

الگوی شطرنجی، یک نمونه کلاسیک و شناخته شده در میان الگوهای چینش سنگ فرش است که طرفداران زیادی دارد و معمولاً برای نشان دادن ظاهر لاکچری یک سطح اجرا می‌شود.

 

طراحی طبیعی و نامنظم

در این طراحی که از طبیعت الهام گرفته شده است با استفاده از سنگ لوح یا سنگ فرش بتنی پیش ساخته یا قالبی اقدام به اجرای سنگ فرشی شبیه به طبیعت می‌شود. سنگ فرشی که در لابه لای قطعات آن چمن روییده است.

 

نورپردازی محوطه….

اجرای سنگ فرش ویلا / سنگ فرش باغ / اجرای محوطه سازی باغ / سنگ فرش ویلا

img

مدیریت

پست‌های مرتبط

سرور مجازی چیست؟

سرور مجازی چیست؟ در پاسخ به vps چیست باید بگوییم در...

ادامه مطلب

تجهیزات روشنایی محوطه دوستان ، چراغ محوطه دوستان ، چراغ ساختمانی و چراغ پارکی

تجهیزات روشنایی محوطه دوستان ، چراغ محوطه دوستان ، چراغ ساختمانی و چراغ پارکی / – چراغهای سقفی – چراغهای دیواری – آویزهای تزیینی (آشپزخانه، اتاق خواب و مکانهای تجاری و تفریحی و …) – چراغهای پارکی و محوطه ای

ادامه مطلب

درب باز کن ریلی اتوماتیک سیماران ، قیمت درب باز کن ریلی برای پارکینگ

درب باز کن ریلی اتوماتیک سیماران ، قیمت درب باز کن ریلی برای پارکینگ / عامل فروش محصولات صنایع الکترونیک سیماران شامل :  درب باز کن اتوماتیک ریلی و بازویی ،  آیفون تصویری و صوتی ،  درب بازکن صوتی و تصویری و سیستمهای حفاظتی و امنیتی ، دستگاه XVR سیماران ، دستگاه DVR سیماران دوربین تحت شبکه

ادامه مطلب